Przewodnik turystyczny po Mieście Dynowie
Jeśli chcesz aktywnie odpocząć, a przy tym obcować z naturą i architektonicznymi perłami bogatej przeszłości Pogórza Dynowskiego, a w szczególności Miasta i Gminy Dynów, proponujemy atrakcyjną, zróżnicowaną pod względem trudności, trasę rowerową.
Zachęcamy do organizowania rowerowych lub pieszych wycieczek, a wytyczone trasy rowerowe poprowadzą przez najatrakcyjniejsze, godne uwagi miejsca, gdzie można podziwiać zabytki architektury i wspaniałą panoramę naszego regionu.
Turysta odnajdzie tu nie tylko piękne zabytki, ale również wspaniałe, nieskażone środowisko przyrodnicze z piękną rzeką San. W okresie letnim serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem na czystych i nieskażonych terenach rekreacyjno – turystycznych Miasta i Gminy Dynów. Ich położenie w dolinie rzeki San pozwala na spędzenie wolnego czasu w rodzinnej atmosferze. Warto zabrać ze sobą rowery, aby zwiedzać najbliższą okolicę i poznawać piękne miejsca przejeżdżając naszą nową trasą turystyczną. Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu mogą korzystać ze spacerów, przejażdżek rowerowych, kąpieli wodnych i dodatkowych atrakcji.
Na szlakach przygotowaliśmy miejsca do odpoczynku, zadaszone wiaty, pod którymi można schronić się przed deszczem lub urządzić piknik, miejsca ogniskowe, platformy widokowe, ławki, tablice informacyjne i szczegółowe oznakowanie.
Turystyka rowerowa, niezastąpiona, ożywcza forma aktywnego wypoczynku, umożliwia spenetrowanie niemalże całego obszaru Miasta i Gminy Dynów.
Polecamy zatem trasy turystyczne na terenie Miasta i Gminy Dynów, które wiodą ścieżkami, polnymi drogami oraz leśnymi traktami. Po drodze podziwiać można piękne panoramy, zwłaszcza z punktów widokowych usytuowanych na wzniesieniach, z których roztacza się widok na Dynów i okoliczne miejscowości gmin: Dynów i Nozdrzec.
Główną atrakcją naszych szlaków rowerowych jest piękno krajobrazu. Szczególnie wspaniałe panoramy rozciągają się ze wzniesień w Dynowie. Na wyższych wzniesieniach miasta zlokalizowaliśmy tarasy widokowe. Piękne krajobrazy możemy podziwiać z wieży widokowej na Kaniowcu i punktów widokowych na Winnicy, Krzemieńcu, Przy niebieskim szlaku i Przy krzyżu katyńskim. Walory przyrodnicze Dynowa możemy również podziwiać, przemierzając szlak doliną Sanu i zatrzymując się na plażach nad Sanem czy też w ośrodku turystycznym „Błękitny San”.
Zapraszamy do aktywnego odpoczynku w Dynowie.
Przebieg trasy rowerowej przez Miasto Dynów.
Ogólna ocena trudności: średnia (rower górski)
Start – Wyruszamy z Dynowa, a dokładnie ze skrzyżowania dróg przy Karczmie „Pod Semaforem”, gdzie ma swój początek trasa biegnąca przez Miasto Dynów.
Jedziemy przez około 2,70 km w kierunku miasta, ul. Grunwaldzką, Zamkową, Rynek, Mickiewicza (ulice o natężonym ruchu samochodowym !) i kierujemy się na ul. Piłsudskiego, gdzie na jej początku po lewej stronie znajduje się zabytkowa i odrestaurowana w ramach projektu kapliczka – obelisk. Jest to jedna z najstarszych, bo pochodząca z XVIII wieku i zarazem jedna z najciekawszych kapliczek, posiadająca formę czworobocznego słupa. Jadąc w kierunku tej kapliczki od początku trasy (około 3,10 km), mijamy kilka najważniejszych dla miasta zabytków tj. przy ul. Rynek po lewej stronie - zabytkowy rynek miasta z urbanistycznym układem ulic oraz pomnikiem Władysława Jagiełły w samym jego centrum.
Natomiast przy ul. Mickiewicza po prawej stronie mijamy zabytkowy zespół kościelny w stylu późnorenesansowym z wyposażeniem barokowym, kościół św. Wawrzyńca z 1663 r., barokową dzwonnicę murowaną z XVII w., renesansową bramę, starodrzew – Rynek, figurę Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej oraz zabytkowy budynek dawnej szkoły murowanej z XIX/XX wieku z bogatą dekoracją snycerską, obecnie siedzibę Urzędu Gminy Dynów.
Po krótkim przystanku przy odrestaurowanym obelisku udajemy się na południe ul. Piłsudskiego. Następnie po przejechaniu około 500 m dojeżdżamy do skrzyżowania ul. Piłsudskiego z ul. Wuśki, na którym skręcamy w prawo i ul. Wuśki kierujemy się przez około 740 m asfaltową drogą aż do skrzyżowania z drogą polną, którą przez około 830 m poruszamy się do punktu widokowego „Przy krzyżu katyńskim”. Z tego punktu wyposażonego w platformę widokową, zadaszenia nad ławkami i stołem oraz stojak na rowery i kosz, możemy podziwiać piękne widoki miasta Dynowa i jego okolic. I tak na wschód od punktu widokowego można podziwiać centrum miasta z zabytkowym kościołem, górą Winnicą w tle oraz w oddali malownicze pejzaże miejscowości wchodzących w skład Gminy Dynów tj. Bachórza, Laskówki, Harty. Z kolei na północnym wschodzie rozciągają się równie malownicze widoki wzgórz ulicy Bartkówka, na których w oddali można dostrzec trzy punkty widokowe tj.: punkt widokowy „Przy niebieskim szlaku”, „Krzemieniec” i „Winnica” oraz miejscowość Pawłokoma, która wchodzi w skład Gminy Dynów. Natomiast na zachodzie punktu widokowego rozciąga się widok wzgórz Pogórza Dynowskiego porośniętych mieszanymi lasami.
Warto również wspomnieć, że na trasie do opisanego punktu napotykamy stojący przy polnej drodze tzw. „krzyż katyński”, upamiętniający 59 rocznicę zbrodni katyńskiej dokonanej na polskich oficerach pochodzących z Dynowa. Obok krzyża znajduje się pamiątkowa kapliczka z rzeźbą Matki Bożej Katyńskiej wykonaną przez miejscowego artystę Bogusława Kędzierskiego.
Kontynuując jazdę po krótkim odpoczynku, kierujemy się w drogę powrotną tj. do skrzyżowania z ul. Piłsudskiego. Tutaj skręcamy w prawo, a następnie po przejechaniu około 200 m skręcamy także w prawo na ul. Głęboką, którą podążać będziemy w kierunku wieży widokowej stanowiącej doskonały punkt obserwacyjny. W drodze do wspomnianego punktu jedziemy cały czas ul. Głęboką. Po drodze mijamy dwie urokliwe kapliczki. Pierwsza z nich znajduje się naprzeciw budynku nr 5. Jest to murowana kapliczka wzniesiona w 2 połowie XIX w. i posiadająca formę graniastosłupa z wnęką, w której wnętrzu znajduje się współczesny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Druga z nich zwana potocznie kapliczką „Pod brzozą” znajduje się przy polnej drodze będącej przedłużeniem ul. Głębokiej. Obydwie kapliczki zostały gruntownie odnowione. Po przejechaniu tego odcinka (około 1 210 m) dojeżdżamy do skrzyżowania dwóch polnych dróg, na którym skręcamy w lewo i podążamy w kierunku drewnianej bramy, znajdującej się przy wejściu na teren działki zagospodarowanej dla punktu widokowego (około 160 m). Został on wyposażony w zadaszoną, drewnianą wieżę widokową, drewnianą zadaszoną wiatę z umieszczonymi w jej wnętrzu ławkami, miejsce ogniskowe z ławeczkami oraz stojak na rowery i miejsca postojowe dla samochodów. Po krótkiej chwili wytchnienia jedziemy polną drogą przez około 1100 m, zgodnie z oznakowaniem w kierunku skrzyżowania ul. Gruntowej i ul. Karolówka. Następnie ul. Karolówka (główną drogą o silnym natężeniu ruchu) udajemy się w kierunku mostu na rzece San i jedziemy przez około 1220 m.
Po przejechaniu mostu kierujemy się w prawo i po około 170 m dojeżdżamy do parkingu „Przy niebieskim szlaku” wyposażonego w stojaki rowerowe. Następnie pieszo idziemy w górę utwardzoną drogą około 170 m, dalej w prawo zgodnie z oznakowaniem do punktu widokowego „Przy niebieskim szlaku”. Przez ten odcinek drogi naszej trasie towarzyszy, jak sama nazwa wskazuje, niebieski szlak. Po przebyciu około 340 m polnej drogi docieramy do punktu widokowego wyposażonego w drewniany taras widokowy, wiatę ze stołem i ławkami oraz miejscem ogniskowym. Stąd można podziwiać piękne widoki lasów na tzw. Żurawcu oraz tereny sąsiedniej Gminy Nozdrzec, a także punkt widokowy „Kaniowiec” z wieżą widokową. Ponadto widać przepiękną dolinę z rzeką San, jego zakole i jego zagospodarowane zaplecze turystyczne, jakim są plaże na brzegu rzeki oraz ośrodek turystyczny „Błękitny San”. Patrząc na północ, można zachwycać się urokiem góry Winnica, kościołem w Bartkówce, punktem widokowym Krzemieniec oraz pejzażem oddalonych wzgórz miejscowości Bachórz i Laskówka należących do Gminy Dynów.
Po chwili wytchnienia i podziwiania uroków natury czas ruszać w drogę powrotną
w kierunku pozostawionych na parkingu rowerów. Poruszamy się w stronę mostu, gdzie na najbliższym skrzyżowaniu jedziemy prosto w kierunku Pawłokomy i Dylągowej, mijając po drodze w okolicy mostu Figurę Matki Bożej. Po przejechaniu 870 m główną drogą biegnącą przez miejscowość Bartkówka, na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, mijając jednocześnie po prawej stronie domkową kapliczkę pochodzącą z XIX wieku i po lewej stronie budynek Szkoły Podstawowej Nr 2 w Dynowie. Asfaltową drogą prowadzącą do Kościoła p.w. św. Bartłomieja, jedziemy do punktu widokowego zlokalizowanego na wzgórzu Krzemieniec. Po dojechaniu do wspomnianego kościoła (około 270 m od skrzyżowania), pozostawiamy rowery w ustawionym przy drodze prowadzącej do punktu stojaku i udajemy się drogą gruntowo – żwirową w górę około 220 m. Następnie skręcamy w lewo i polną dróżką idziemy zgodnie ze strzałkami kierunkowymi do punktu widokowego „Krzemieniec”. Został on wyposażony w platformę widokową (taras), wiatę drewnianą ze stołem i ławkami oraz miejsce ogniskowe, na którym można zapalić ognisko i upiec kiełbaski.
Stąd także możemy podziwiać ciekawe widoki - rzekę San, punkt widokowy „Przy niebieskim szlaku”, ulicę Bartkówkę, oddalone miejscowości Bachórz i Laskówka oraz lasy mieszane.
Kolejnym punktem, do którego udamy się na rowerach jest „Winnica”. Jedziemy w kierunku skrzyżowania dróg, na którym skręcamy w lewo i jedziemy cały czas główną drogą prowadzącą przez ulicę Bartkówka w kierunku miejscowości Pawłokoma. Po przejechaniu ok. 820 m, na skrzyżowaniu dwóch asfaltowych dróg skręcamy w lewo i zgodnie z oznakowaniem udajemy się na wzniesienie zwane Winnicą (333 m n. p. m), na którym umiejscowiony został nasz kolejny punkt widokowy. To odosobnione wzniesienie znajduje się na północ od zabudowy miejscowości, w zakolu Sanu, skąd rozciągają się piękne i rozległe widoki na dolinę Sanu. Doskonale widać z niej Dynów. Nazwa góry sugeruje, że uprawiano tu winną latorośl. To właśnie na tym wzniesieniu znajduje się kolejny punkt widokowy, z którego można podziwiać w/w widoki. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na to, jak rzeka San płynąca u stóp wzgórza pięknie oplata punkt widokowy z trzech stron tj. południowej, zachodniej i północnej. Po odpoczynku pora ruszać dalej, gdyż przed nami ostatni odcinek trasy biegnącej przez Miasto Dynów. Dlatego też wypoczęci wyruszamy w drogę powrotną tj. do skrzyżowania drogi prowadzącej do punktu na Winnicy i głównej drogi przy ul. Bartkówka, którą udajemy się w kierunku mostu na rzece San.
W drodze powrotnej mijamy kilka zabytkowych obiektów tej jakże urokliwej części Dynowa. Mijamy m.in. zabytkową kuźnię, słupową kamienną kapliczkę z początku XX w., zabytkowy budynek dawnej szkoły powszechnej pochodzący z końca XIX w. i będący obecnie siedzibą Szkoły Podstawowej Nr 2 oraz wcześniej już wspomnianą domkową kapliczkę. Ponadto jadąc w kierunku mostu obok domu nr 145, mijamy zabytkowy jednostrzelnicowy tradytowy (do ognia jednobocznego) schron bojowy, ukryty w zboczu wzgórza, który miał za zadanie bronić mostu na rzece San w czasie II wojny światowej. Przejeżdżając przez most na rzece San, skręcamy w prawo i jedziemy wzdłuż rzeki San, ulicą Plażową.
Po przejechaniu 320 m dojeżdżamy do ośrodka turystycznego „Błękitny San”, stanowiącego element bazy turystycznej. Wspomniany ośrodek wyposażony jest w zaplecze sanitarne i gastronomiczne, parking samochodowy, pole namiotowe oraz boisko do siatkówki plażowej. Obok ośrodka znajduje się jedna z zagospodarowanych w ramach projektu plaż - „Plaża przy kei”, przy której znajduje się pływającą keja umożliwiająca czynny odpoczynek w bezpośrednim kontakcie z szumiącą wodą Sanu. Około 620 m dalej położona jest kolejna zagospodarowana i wyposażona w parking, ławki, stoły i boisko do siatkówki plaża na tzw. Zakręcie Sanu. Zarówno „Plaża przy kei” jak i „Plaża na zakręcie Sanu” stanowią doskonałe zaplecze do wypoczynku dla ludzi lubiących kąpiele oraz sporty wodne.
Zapraszamy do korzystania z naszej trasy turystycznej i podziwiania piękna naszej „małej Ojczyzny”.
Opracowanie wstępu i tekstu o Mieście Dynów: Joanna Bułdak, Anna Baran