Projekty Informatyczne wspierające rozwój Gminy Miejskiej Dynów

W dzisiejszym dynamicznym środowisku społecznym i gospodarczym transformacja cyfrowa staje się kluczowym czynnikiem napędzającym rozwój lokalnych społeczności.

Gmina Miejska Dynów starając się aktywnie uczestniczyć w tym niezwykle ważnym procesie wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców, realizuje liczne projekty mające na celu usprawnienie funkcjonowania miasta, zwiększenie dostępności usług dla mieszkańców oraz zapewnienie bezpieczeństwa w środowisku cyfrowym.

1. W grudniu 2023 roku zakończyliśmy realizację projektu „Cyfrowa Gmina” w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Dzięki pozyskanej z programu kwocie 181 890,00 zł uruchomiono portal e-należności.dynow.pl oraz zmodernizowano zaplecze serwerowe niezbędne dla bezpiecznego świadczenia e-usług mieszkańcom Miasta Dynowa.

2. W marcu Gmina Miejska Dynów podpisała umowę w programie „Cyberbezpieczny Samorząd” w ramach Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy 2021 – 2027 Działanie 2.2. – Wzmocnienie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Pozyskana dla Miasta Dynowa kwota 402 906,91 zł pozwoli zrealizować projekt pn. „Cyberbezpieczne Miasto Dynów – System bezpiecznych kopii dla cyberbezpieczeństwa kluczowych zasobów Miasta Dynowa” zakładający kompleksowe wzmocnienie infrastruktury cyfrowej oraz zabezpieczenie kluczowych danych i systemów Miasta Dynowa przed zagrożeniami związanymi z cyberprzestrzenią. Na początku kwietnia ogłoszony zostanie przetarg na realizację zadań zaplanowanych w projekcie w trzech obszarach: organizacyjnym, kompetencyjnym i technicznym.

3. W czerwcu 2023 roku Gmina Miejska Dynów złożyła wniosek o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, Priorytet FEPK.01 Konkurencyjna i cyfrowa gospodarka na projekt „Nowoczesny E-Dynów – rozwój e-usług dostępnych dla Wszystkich” Projekt uzyskał dofinansowanie z wysoką nota spełniając pozytywną ocenę formalną i merytoryczną. Planowane wydatki w projekcie ogółem to 3 127 650,65 zł, gdzie pozyskane środki dofinansowania to kwota  2 656 401,59 zł.
Zakres rzeczowy projektu obejmuje m.in.

• Modernizację Systemów Dziedzinowych wykorzystywanych w UM w Dynowie.
  • Udostępnienie nowych e-Usług dla Mieszkańców Miasta umożliwiających załatwianie wielu spraw przez Internet.
  • Uruchomienie Elektronicznego Obiegu Dokumentów w Urzędzie, MOPS i ZGK w Dynowie
  • Modernizację Systemów GIS oraz uruchomienie nowych e-usług zapewniających mieszkańcom możliwość korzystania z szerokiego zakresu danych przestrzennych /
  • Uruchomienie systemu e-Woda z zestawami komunikacyjno- pomiarowymi.
  • Uruchomienie bezpiecznego systemu do zdalnej pracy
  • Modernizację portalu miasta oraz stron internetowych 10 jednostek podległych wraz z BIP
  • Uruchomienie Platformy Projektowej – integrującej wszystkie usługi projektu.
  • Modernizację sieci komputerowej Urzędu Miejskiego
  • Zakup sprzętu IT w tym,
    - zakup sprzętu serwerowego na potrzeby bezpiecznej serwerowni do wykorzystania przez UM, MOPS i ZGK w Dynowie.
    - Stacji komputerowych z oprogramowaniem biurowym i antywirusowym oraz laptopów na potrzeby UM Dynów, MOPS i ZGK w Dynowie
    Realizacja projektu planowana jest do końca 2025 roku.

4. Miasto Dynów uczestniczy również w projektach realizowanych w szkołach podległych.
W tym tygodniu Gmina Miejska Dynów podpisała umowę na realizację Projektu "RaP STEAM - robotyka i programowanie w szkołach podstawowych z terenu województwa podkarpackiego" w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027.
Projekt ma na celu podniesienie jakości i efektywności oferowanych usług edukacyjnych ukierunkowanych na rozwój uczniów szkół podstawowych, ważnych na rynku pracy kompetencji w zakresie robotyki i programowania.
W ramach zawartej umowy przewidywane jest wsparcie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Twórców Niepodległej Polski w Dynowie w zakresie:

• wyposażenie pracowni szkolnych m.in. w 30 zestawy robotów edukacyjnych, 16 zestawów sprzętu komputerowego z niezbędnym oprogramowaniem, 3 maty robotyczne, nastawka robotyczna,
  • opracowanie innowacji pedagogicznej - program nauczania informatyki w klasach 4-8 w oparciu o robotykę edukacyjną,
  • instruktaż dla kadry zarządzającej szkół,
  • wsparcie merytoryczne dla nauczycieli (szkolenia),
  • warsztaty przygotowujące nauczycieli do konkursów/zawodów robotycznych,
  • zajęcia pozalekcyjne dla uczniów chcących rozwijać zainteresowania i umiejętności związane z robotyką i programowaniem,
  • warsztaty promujące robotykę, naukę programowania, nauczanie STEAM dla uczniów,
  • warsztaty przygotowujące uczniów do konkursów,
  • warsztaty robotyczne dla uczniów.