Narodowe Czytanie „Quo vadis” - relacja

W piątek 09.09.2016 o godz. 13:00 na Rynku Miasta Dynowa Miejska Biblioteka Publiczna w Dynowie zorganizowała  spotkanie w ramach akcji  Narodowe czytanie - Henryk Sienkiewicz „Quo Vadis”

W tym roku wyboru lektury na Narodowe Czytanie dokonano  w formie głosowania. W Roku Henryka Sienkiewicza zwyciężyła wybitna polska powieść – Quo vadis, która nabiera szczególnej wymowy w świetle 1050- lecia Chrztu naszej Ojczyzny.
Henryk Sienkiewicz to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku.Za całokształt swojej twórczości otrzymał  w 1905 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Podczas jej wręczenia ten Wielki Polak powiedział wymowne słowa:
„Jednakże zaszczyt ten, cenny dla wszystkich, o ileż jeszcze cenniejszym być musi dla syna Polski!... Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że ona żyje!... Głoszono ją niezdolną do myślenia i pracy, a oto dowód, że działa!... Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać!... Komuż nie przyjdą na myśl słowa Galileusza: E pur si muove!..., skoro uznana jest wobec całego świata potęga jej pracy, a jedno z jej dzieł uwieńczone. Więc za to uwieńczenie – nie mojej osoby, albowiem gleba polska jest żyzna i nie brak pisarzów, którzy mnie przewyższają – ale za to uwieńczenie polskiej pracy i polskiej siły twórczej wam, panowie, członkowie Akademii, którzy jesteście najwyższym wyrazem myśli i uczuć waszego szlachetnego narodu składam, jako Polak, najszczersze i najgorętsze dzięki ...”.

Warto również przytoczyć słowa naszego prezydenta Andrzeja Dudy, który z okazji Nagrodowego Czytania napisał o „Quo vadis”:
„To piękna książka o zwycięstwie prawdy i miłości- historia wiary, która pozwala budować silne więzi kształtujące wspólnotę. Quo vadis stanowi opowieść o trumfie odwagi, o konsekwencji w działaniu, o solidarności w imię fundamentalnych idei.
Jestem przekonany, że Narodowe Czytanie to znakomity czas, by raz jeszcze zachwycić się uczciwością Ligii, przeżyć duchową przemianę Marka Winicjusza, towarzyszyć Ursusowi w jego zwycięskiej walce na rzymskiej arenie. Postawy i życiowe wybory Sienkiewiczowskich bohaterów warto przy tym odnieść do czasów współczesnych. Wierzę, że lektura „Quo vadis” pomoże odnaleźć odpowiedzi na pytania, które stawia przed nami teraźniejszość. ”

Na Rynku w Dynowie „Quo vadis” czytali:

1. Olga Mazur, Anna Rząsa, Karol Kot, Tomek Pieczonka – przedszkolaki
  2. Józef Mikoś
  3. Małgorzata Kaczorowska
  4. Krystyna Wróblewska
  5. Józefa Ślemp
  6. Halina Cygan i Piotr Krupa
  7. Krzysztof Kędzierski
  8. Alicja Siekaniec i Monika Mączyńska
  9. Anna Hyjek
  10. Szymon Hadam
  11. Elżbieta Kędzierska
  12. Danuta Strujwąs
  13. Maria Wydra
  14. Krystyna Dżuła i Aleksander Gerula
  15. Ks. Stanisław Janusz
  16. Krystyna Wasylowska i Lidia Radoń

Zapraszamy do obejrzenia galerii fotografii z imprezy (fot. D. Gąsecki)

Miejska Biblioteka Publiczna w Dynowie oraz Partnerzy zapraszają do wzięcia udziału w akcji pod hasłem: Narodowe czytanie - Henryk Sienkiewicz „Quo Vadis” w piątek 09.09.2016 o godz. 13:00 na Rynku Miasta Dynowa.

W programie:

• Głośne czytanie fragmentów „Quo vadis" Henryka Sienkiewicza przez zaproszonych gości i chętne osoby
  • Występ uczestników Uniwersytetu Złotej Jesieni działających przy Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół" w Dynowie
  • Oprawa muzyczna w wykonaniu nauczycieli Szkoły Muzycznej I stopnia w Dynowie
  • Scenki historyczne z czasów rzymskich
  • Warsztaty plastyczne - wykonywanie wianków laurowych
  •  Wystawa dotycząca życia i twórczości Henryka Sienkiewicza